V tomto článku si povíme všechno, co byste měli vědět o svatební hostině, než ji začnete plánovat. Jedna stará tradice totiž praví, že sňatek nelze považovat za závazný, dokud spolu novomanželé nepojedí. Pokud se vám hlavou honí otázky jako: Je lepší catering nebo restaurace? Nebo bychom měla jídlo zajistit sami? Jak máme hosty usadit?... Nezoufej, zde najdeš odpovědi na vše.
Výhody a nevýhody svatební hostiny v restauraci
Restaurace patří mezi populární volbu ke svatební hostině. První výhodou pořádání svatební hostiny v restauraci je připravený výběr jídla a nápojů. Většinou mají v nabídce více oblíbených svatebních chodů, ze kterých si můžete zvolit ty, které vám nejvíce vyhovují. V restauraci si také nemusíte dělat starosti s tím, kde vezmeš veškeré vybavení jako je nádobí, sklo a stoly.
Součástí pronájmu daného místa bývá profesionální personál. Nezapomeň se ale ujistit, zda to tak opravdu je a případně, jak dlouho budete obsluhu vyžadovat. Nakonec prostory restaurace jsou obvykle větší a tak si nemusíte dělat starost s tím, kam se přesunout později na taneční zábavu.
Ačkoliv předpřipravený výběr svatebního menu je většinou cenově výhodný, restaurace však nemusí nabízet jídlo, které byste si přáli. Navíc tyto prostory obvykle nenabízejí možnost přinést si vlastní občerstvení.
Další nevýhodou může být omezení dekorace interiéru. Restaurace mohou mít svůj design, který nemusí ladit s vaším vkusem. Dále je třeba se ujistit, že jsou prostory dostatečně velké a splňují všechny požadovaná kritéria, jako prostor na tančení a možnost hudby.
Výhody a nevýhody svatebního cateringu
Svatební catering nabízí řadu výhod, jako je profesionální obsluha a možnost výběru různých jídel a nápojů. Nabídka cateringových společností se různí a obvykle zahrnuje různé balíčky, které mohou obsahovat jídlo, obsluhu i dodávku potřebného vybavení. Cena těchto služeb se liší podle vybraného balíčku.
Cateringové společnosti bývají flexibilní v přizpůsobení nabídky speciálním dietním požadavkům jako vegetariánství, veganství nebo alergie. V případě, že personál od cateringové firmy není dostatečně vstřícný, je možné si zajistit dodatečné občerstvení.
Mezi nevýhody při využívání svatebního cateringu patří riziko nedostatku jídla. Je důležité pečlivě naplánovat počet hostů a množství jídla, aby bylo pro všechny dostatek. Je také třeba zajistit dostatečný počet obsluhy, buď od cateringu, nebo najmout externí personál. A nezapomeňte, že při cateringu je nutné zajistit veškeré vybavení, jako jsou sklenice, nádobí a stoly.
Potřebujeme organizátora během svatební hostiny?
Přítomnost organizátora nebo svatební koordinátorky během svatební hostiny není povinná a záleží na vašem rozhodnutí. Pokud jste si pro svůj svatební den vybrali pomocníka, ať už je to kamarád nebo profesionál, můžete si vybrat, ve kterých momentech vaší svatby bude jeho nebo její pomoc nutná.
Více informací o svatebních koordinátorkách se dočteš v článku Svatební koordinátor - ano, nebo ne? Osobní zkušenosti.
Důležité je zařídit, aby byl na svatební hostině někdo, kdo se postará o veškerou přípravu jídla. Je také užitečné mít někoho, kdo dohlédne na koordinaci početné skupiny svatebčanů, například při fotografování nebo když se usazují ke slavnostní tabuli. Tato pomoc vám ušetří mnoho práce a stresu.
Jak připravit zasedací pořádek?
Základní svatební zasedací pořádek by se měl řídit pravidly etikety, ale v dnešní době už je poměrně běžné, že si novomanželé vše upravují dle libosti.
Podle etikety by zasedací pořádek měl vypadat následovně:
- Novomanželé mají nejčestnější místo ve středu stolu tak, aby seděli čelem ke vstupním dveřím.
- Nevěsta by měla sedět vpravo od ženicha
- Po pravé straně nevěsty by měli sedět rodiče ženicha a po levé straně ženicha by měli sedět rodiče nevěsty.
- Muži a ženy by měli sedět „na přeskáčku“, stejně tak jako obě části rodin.
- Čestnější místa také patří svědkům s partnery a pro prarodiče novomanželů.
Všeobecně platí, že čím blíže novomanželům hosty usadíte, tím se považují za významnější. Nemělo by se zapomínat na praktičnost, zejména co se týče starších příbuzných. Vždy by měli mít snadný přístup a mohli se bez obtíží zvednout.
Zamyslete se také nad tím, kdo by si mohl rozumět a zkuste je usadit k sobě. V případě, že někteří hosté mluví cizím jazykem, je vhodné je umístit vedle někoho, s kým se mohou domluvit. Malé děti a jejich rodiče posaďte co nejblíže k sobě, aby se rodiny cítily pohodlně.
Co dělat, když spolu někteří členové rodiny nemluví?
Jako nevěsta a ženich byste měli samozřejmě zaujmout hlavní místo u stolu. Možným řešením je usadit se naproti sobě a umístit například rodiče, kteří spolu nekomunikují, na protilehlé strany stolu, každého na jednu stranu. Určitě přizpůsobte uspořádání tak, aby bylo pohodlné pro vás oba.
Následující pravidla se aplikují, pokud uspořádáte stoly do tvaru "I, T, U, E," nebo pokud přidáte jeden stůl speciálně pro novomanžele. Některé svatby mají volný zasedací pořádek, kde se pevně určí místa pouze pro nejvýznamnější hosty, jako jsou novomanželé, jejich rodiče a nebo třeba svědci s družičkami. Tento styl uspořádání může být ale někdy chaotický. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ zasedacího pořádku, hlavní je, aby to bylo komfortní tobě a ženichovi.
Hodí se, abyste vytiskli několik kopií zasedacího pořádku, v jednom z nich zaznamenejte třeba všechny alergie a speciální dietní požadavky včetně informací o tom, jestli host preferuje alkoholický či nealkoholický přípitek. Tento plán předejte svatebnímu koordinátorovi a personálu restaurace nebo cateringu.
TIP: Novomanželé přichází ke svatební tabuli až v moment, kdy se usadí ostatní hosté.
Věřím, že vám článek aspoň trochu pomohl. Ať už svatbu plánujete jakoukoliv, tak nezapomeň, že je to hlavně váš den, který se vám navždy zapíše do vašich srdcí.
Tvá Lily
https://lily.cz/rady-lily/svatba/dj-nebo-ziva-hudba-na-svatbu