35% SLEVA na všechny snubní prsteny pouze do neděle 4. 6. 2023! Ušetřete až 20 000 Kč z rozpočtu svatby.

Svatební hostina a zasedací pořádek

Dneska Ti povím všechno, co bys měla vědět o svatební hostině, než ji začneš plánovat. Jedna stará tradice totiž říká, že sňatek nelze považovat za závazný, dokud spolu novomanželé nepojedí. Pokud se Ti hlavou honí otázky jako: Je lepší catering nebo restaurace? Nebo bych měla jídlo zajistit sama? Jak mám hosty usadit? a mnoho dalšího, tak nezoufej, zde najdeš odpovědi na vše!

 


Výhody a nevýhody svatební hostiny v restauraciRestaurace patří mezi populární volbu ke svatební hostině. První výhodou pořádání svatební hostiny v restauraci je připravený výběr jídla a nápojů. Většinou mají v nabídce více oblíbených svatebních chodů, ze kterých si můžeš zvolit ty, které Ti nejvíce vyhovují. V restauraci si také nemusíš dělat starosti s tím, kde vezmeš veškeré vybavení jako je nádobí, sklo a stoly. Součástí pronájmu daného místa bývá profesionální personál. Avšak nezapomeň se ujistit, zda to tak opravdu je a případně, jak dlouho budeš obsluhu vyžadovat. Nakonec prostory restaurace jsou obvykle větší a tak si nemusíš dělat starost s tím, kam se přesunout později na taneční zábavu.


Ačkoliv předpřipravený výběr svatebního menu je většinou výhodný, může se jednat také o nevýhodu, pokud restaurace nenabízí jídlo, které by sis přála. Navíc tyto prostory obvykle nenabízejí možnost přinést si vlastní občerstvení. Další nevýhodou může být omezení dekorace interiéru. Restaurace mohou mít svůj design, který by nemusel ladit s vaším vkusem. Dále je třeba se ujistit, že jsou prostory dostatečně velké a splňují všechny požadovaná kritéria, jako prostor na tančení a možnost hudby.Výhody a nevýhody svatebního cateringu


Jedna z hlavních výhod svatebního cateringu je profesionální servis, který Ti obvykle umožní si vybrat jakékoliv jídlo a nápoje si přejete. Další služby cateringových společností se liší a většinou umožňují si vybrat z více balíčků od jídla, přes obsluhu, až po dodání veškerého vybavení. Podle toho, který balíček si vybereš se také liší cena služby. Cateringové společnosti jsou často také flexibilnější na výjimky jednotlivějších strávníků, ať už se jedná o vegetariána, vegana, či alergika. Pokud by náhodou nebyli vstřícní, často si můžeš obstarat vlastní občerstvení navíc.


Hlavním rizikem při využívání služeb cateringu může být nedostatek jídla. Je potřeba opravdu dobře naplánovat, kolik hostů má přijít a zde bude všeho dostatek. Dále se musíš ujistit, že budeš mít personál a zda se domluvíš s cateringovou společností (pokud je vůbec nabízí) a nebo najmeš někoho jiného. Nakonec, při pořádání hostiny stylem cateringu nezapomeň, že budeš potřebovat zajistit veškeré vybavení jako sklo, nádobí a stoly.Potřebuji organizátora?


Organizátor neboli svatební koordinátor/ka může a nemusí být přítomen stejně jako během celé svatby. V závislosti na tom, zda jsi si jako svou pomocnou ruku během svatby zvolila kamarádku či profesionála se můžeš rozhodnout, během kterých částech Tvého kouzelného dne budeš potřebovat. Více informací o svatebních organizátorech se dočteš v mém článku Svatební koordinátor - ano, nebo ne? Osobní zkušenosti.


Hlavní je se na svatební hostinu ujistit, že budeš mít někoho, kdo zajistí a obstará veškerou přípravu jídla. Také je dobré, když někdo početnou skupinu svatebčanů organizuje. Posílá je fotit nebo právě usednout k slavnostní tabuli. Určitě Ti to usnadní hodně práce a stresu.Jak připravit zasedací pořádek?


Základní svatební zasedací pořádek by se měl řídit pravidly etikety, ale v dnešní době už je poměrně běžné, že si novomanželé vše upravují dle libosti.


Podle etikety by zasedací pořádek měl vypadat následovně:


  • Novomanželé mají mít nejčestnější místo ve středu stolu tak, aby seděli čelem ke vstupním dveřím.
  • Nevěsta by měla sedět vpravo od ženicha
  • Po pravé straně nevěsty by měli sedět rodiče ženich a po levé straně ženicha by měli sedět rodiče nevěsty
  • Muži a ženy by měli sedět na přeskáčku, stejně tak jako obě části rodin
  • Čestnější místa také patří svědkům s partnery a pro prarodiče novomanželů


Všeobecně platí, že čím blíže novomanželům hosty usadíš, tím významnější jsou

Nemělo by se zapomínat na praktičnost obzvláště se staršími členy rodiny. Vždy by měli mít možnost pohodlně se zvednout a všude lehce dosáhnout.


Zamyslete se nad tím, kdo by si mohl rozumět s kým a zkuste je dát k sobě. Pokud někdo mluví cizím jazykem, posaďte ho vedle někoho, kdo by se s ním mohl domluvit. Nakonec menší děti s jejich rodiči se snažte posadit k sobě.


Co dělat, když spolu někteří členové rodiny nemluví?


Stále platí, že Ty s ženichem bys měla sedět v čele stolu. Jedna z možností je, že se posadíte naproti sobě a rozvedené rodiče pak posadíte zvlášť po své levé i pravé straně. V tento moment je hlavní, abyste to udělali tak, jak to bude nejpříjemnější pro vás.


Tato pravidla se aplikují převážně, pokud jsou stoly v klasickém rozložení ve tvaru písmen “I, T, U, E,” či se doplní o jeden stůl navíc speciálně pro novomanžele. Občas se objevují také svatby s volným zasedacím pořádkem, kde jsou pevně určená místa pouze pro nejčestnější hosty (novomanželé, jejich rodiče a svědci s družičkami). Tento styl zasedacího pořádku bývá však často chaotický. Ať už ale zvolíš zasedací pořádek jakýkoliv, hlavní je, aby to bylo příjemné Tobě a ženichovi.


Hodí se zasedací pořádek vytisknout vícekrát a do jednoho z nich zapsat alergie nebo jiné výjimky v jídelníčku včetně informace, zda má daný host alkoholický a nebo nealkoholický přípitek a dát ho svatebnímu koordinátorovi a provoznímu restaurace či cateringu.


Tip navíc: Novomanželé přichází ke svatební tabuli až v moment, kdy jsou ostatní hosté usazení.


Věřím, že Ti článek aspoň trochu pomohl. Ať už svatbu plánujete jakoukoliv, tak nezapomeň, že je to hlavně váš den, který se vám navždy zapíše do vašich srdcí.Tvá Lily