Právě probíhá VALENTÝNSKÁ SOUTĚŽ na našich sociálních sítích! Přidejte se i VY!

Jak si vybrat oddávajícího pro váš svatební obřad?

Jedna z nejdůležitějších osob kromě novomanželů je oddávající. Stará se o průběh svatebního obřadu a oficiálně stvrzuje manželství. Tuto funkci může plnit člověk, který je registrovaný soudní znalec, církevní duchovní, nebo úředník z matriky. Vykonává samotný akt obřadu - provede snoubence slibem manželství, předává novomanželům prstýnky, uděluje požehnání a prohlašuje je mužem a ženou před jejich rodinami a celým světem.


Většinou vám oddávajícího přidělí matrika. Pokud však máte specifickou svatbu mimo město, je zde několik důležitých věcí, které je pro hladký průběh obřadu nutné zařídit mnoho měsíců dopředu.

 

Zajděte na katastrální úřad

 

Jedním z prvních kroků při přípravě svatby je zjistit, v jakém katastru se vaše  svatební místonachází. Katastrální území je oblast, která se dělí do územních celků, které slouží k účelům katastrálního průzkumu a evidence nemovitostí. Tato území vedou na Katastrálním úřadu.

 

Jak zjistit, v jakém katastru se nachází vaše svatební místo?​

 

  1. Navštivte webovou stránku Katastrálního úřadu a přejděte do sekce "Katastrální mapa".
  2. Zadejte do vyhledávacího políčka adresu svatebního místa, nebo souřadnice GPS.
  3. Na mapě se zobrazí vaše svatební místo a informace o katastru, do kterého spadá. 


Jakmile budete vědět, v jakém katastru se vaše svatební místo nachází, můžete zajít na místní úřad, kde se setkáte se starostou či starostkou nebo jiným úředníkem. Tato osoba vám poskytne informace o tom, co musíte udělat, abyste mohli svatbu uspořádat na daném místě. Měli byste se také zeptat na povinnosti a omezení, která by mohla být spojena s pořádáním svatby v dané lokalitě.

 

Kdo vás oddá?

 

Určitě musíte kontaktovat matriku (úřad pro registraci obyvatel) v místě plánované svatby. Matrika obvykle disponuje seznamem oddávajících, kteří jsou k dispozici pro svatby v dané oblasti. Můžete také kontaktovat církevní instituce, pokud plánujete církevní svatbu. Farář nebo kněz vám poskytne informace o dostupnosti oddávajících v kostele nebo v komunitě. Většinou oddává starosta, místostarosta nebo pověřený člen zastupitelstva městského úřadu. Od ledna 2024 mohou oddávat také poslanci a senátoři.


Je důležité si potvrdit účast oddávajícího co nejdřív, abyste měli jistotu, že bude k dispozici v daném termínu. Pokud to je možné, ujistěte se, že vás oddá člověk, který je vám sympatický, se kterým se při komunikaci cítíte komfortně. 


Pokud by se stalo, že oddávající bude ve vašem termínu svatebního dne oddávat jinde, je dobré mít náhradní řešení. Proto s tímto krokem na nic nečekejte.

 

Co když oddávající nemůže?

 

Jak jsem zmiňovala výše, může se stát, že oddávající bude mít ve stejný den více svateb. To může znamenat, že budete muset upravit čas obřadu, nebo dokonce celý termín svatby posunout na jiný den, což je až to nejzazší řešení situace. V tom případě uvažujte o možnosti pozvat jiného oddávajícího.


Také můžete zvážit církevní obřad, který by se měl zpravidla konat na svaté půdě kostela, nebo v církevní budově. Pokud se rozhodnete pro církevní svatbu, je důležité se poradit s představeným církve a dohodnout se na podmínkách a detailech obřadu. V České republice jsou církve, které toto pravidlo nevyžadují a oddají vás kdekoliv si budete přát, třeba v přírodě.


Podmínkou však je několik schůzek před samotným obřadem, kdy se vás oddávající bude snažit co nejblíže poznat a ceremoniál vám přizpůsobit na míru. Počítejte ale s tím, že schůzky jsou nábožensky zaměřené.

 

Shrnula jsem záležitosti, bez kterých se svatba neobejde a které se určitě vyplatí řešit s předstihem. Nenechávejte je na poslední chvíli a hned zítra zkuste aplikovat veškeré kroky do plánování svatby, ať máte o starosti méně. Věřte mi, vyplatí se to!


Až budeš mít svého oddávajícího jistého (a tím i potvrzené místo svatby), se můžeš pustit do hledání fotografa, vizážistky, cukráře i floristky.

Tvá Lily