33% SLEVA na všechny snubní prsteny! Ušetřete až 10 000 Kč z rozpočtu svatby.

Jak si vybrat oddávajícího pro váš svatební obřad?

Snad jedna z nejdůležitějších osob (samozřejmě po novomanželském páru) je oddávající. Stará se o průběh svatebního obřadu a stvrzuje manželství. Tuto funkci může plnit člověk, který je registrovaný soudní znalec, církevní duchovní, nebo úředník z matriky. Má nejdůležitější funkci svatby díky tomu, že vykonává samotný akt svatebního obřadu. Provede snoubence slibem manželství, obvykle složený z přísahy věrnosti, lásky a podpory. A zajisté to hlavní - předává novomanželům prstýnky, uděluje požehnání a prohlašuje je mužem a ženou před jejich rodinami a celým světem. Stvrzuje jejich “navěky” v dobrém i zlém. Je zde několik důležitých věcí, které je pro hladký průběh obřadu nutné zařídit mnoho měsíců dopředu.


 

Katastr? Proč?

 

Jedním z prvních kroků při přípravě svatby je zjistit, v jakém katastru se vaše svatební místo nachází. Katastrální území je území, které je rozděleno do územních celků, které slouží k účelům katastrálního průzkumu a evidence nemovitostí. Tato území jsou vedena na Katastrálním úřadu.


 

Ptáte se, jak zjistit, v jakém katastru se vaše svatební místo nachází?

 

Navštivte webovou stránku Katastrálního úřadu a přejděte do sekce "Katastrální mapa".

Zadejte do vyhledávacího políčka adresu svatebního místa, nebo souřadnice GPS.

Po zadání údajů se na mapě zobrazí vaše svatební místo a informace o katastru, do kterého spadá. Jakmile budete vědět, v jakém katastru se vaše svatební místo nachází, můžete zajít na místní úřad, kde se setkáte se starostou/starostkou. Tato osoba vám poskytne informace o tom, co musíte udělat, abyste mohli svatbu uspořádat na daném místě. Měli byste se také zeptat na povinnosti nebo omezení, která by mohla být spojena s pořádáním svatby v dané lokalitě.


 

Kdo Vás oddá?

 

Určitě musíte kontaktovat matriku (úřad pro registraci obyvatel), kde máte svatbu plánovanou. Matrika obvykle disponuje seznamem oddávajících, kteří jsou k dispozici pro svatby v dané oblasti. Můžete také kontaktovat církevní instituce, pakliže plánujete církevní svatbu. Farář nebo kněz vám pak poskytne informace o dostupnosti oddávajících v kostele nebo v komunitě.

V neposlední řadě je také možnost poptat registrovaného soudního znalce, který také má oprávnění udělovat manželství.

Je důležité si potvrdit účast oddávajícího co nejdříve, abyste měli jistotu, že bude k dispozici na vašem svatebním dni. Dále byste se měli ujistit, že Vás oddá člověk, který je Vám sympatický, se kterým se na setkáních cítíte komfortně. Pokud by se stalo, že oddávající bude ve vašem termínu oddávat jinde, je dobré mít náhradní řešení. Proto s tímto krokem na nic nečekejte.


 

Co když oddávající nemůže?

 

Jak již bylo zmíněno výše, může se stát, že oddávající bude mít ve stejný den více svateb. To může znamenat, že budete muset upravit čas obřadu, nebo dokonce celý termín svatby posunout na jiný den, což je až to nejzazší řešení situace. Je zde možnost pozvat jiného oddávajícího, nebo zvážit církevní obřad, který by se z pravidla měl konat na svaté půdě kostela, nebo v církevní budově. Pokud se rozhodnete pro církevní svatbu, je důležité se poradit s představeným církve a dohodnout se na podmínkách a detailech obřadu.

 


V České republice jsou církve, které toto pravidlo nevyžadují a oddají Vás kdekoliv si budete přát - třeba i v přírodě. Jediným požadavkem je několik schůzek před samotným obřadem, kdy se Vás oddávající bude snažit co nejblíže poznat a ceremoniál Vám přizpůsobit na míru.

 

 

Shrnula jsem ty nejdůležitější záležitosti, bez kterých se svatba neobejde a které se určitě vyplatí řešit s předstihem. Nenechávejte je na poslední chvíli a ihned zítra zkuste aplikovat veškeré kroky do plánování svatby, ať máte o starosti méně. Až budeš mít svého oddávajícího jistého (a tím i potvrzené místo svatby), se můžeš pustit do hledání fotografa, vizážistky, cukráře i floristky.


Tvá Lily