Právě probíhá VALENTÝNSKÁ SOUTĚŽ na našich sociálních sítích! Přidejte se i VY!

Je na svatbu lepší DJ, nebo živá hudba?

Ke každé svatbě, stejně tak jako ke každé jiné velké akci, patří hudba. Otázka je, jestli je výhodnější mít svatebního DJ, nebo živou hudbu. Která volba lépe rozproudí zábavu? Než si řekneme výhody a nevýhody hudebního doprovodu, pojďme se podívat na kritéria, která bys při výběru hudby měla vědět jako první.


Základní faktory při výběru hudby na svatbu


  • Jde především o hudební vkus novomanželů​

Jaký hudební žánr posloucháte s partnerem nejraději? Na jakou hudbu chcete tančit váš první novomanželský tanec? A jaký dojem a pocit by muzika měla vyvolat? To jsou první otázky, na které byste si ty i ženich měli odpovědět. Hudba musí být příjemná hlavně vám.


  • Téma a prostředí svatby​

Připravujete svatbu jako z pohádky například prostředí zámku, přírody nebo slavnostních prostor? Pak by se mohla více hodit kapela. Pokud naopak chystáš moderní svatbu a nebo něco uvolněnějšího, tak bude DJ působit přirozeněji.


Ať už jde o jakékoliv prostředí, vždy se také ujisti, že v místě obřadu anebo hostiny je veškerá aparatura přizpůsobená tak, aby tam mohl vystupovat vámi vybraný hudebník či kapela.


  • Rozpočet svatby

Na začátku plánování svatby sis s ženichem určitě určila, jak velký máte rozpočet na celou svatbu a kolik z toho chcete investovat do hudby. Pokud máte „budget“ o něco vyšší, můžete přemýšlet i o kombinaci DJ a kapely! Objevuje se stále častěji, že na obřad a první část svatby si novomanželé najmou tradiční kapelu a pak na večerní after party to roztočí DJ.


Jakmile budete mít určené tyto základní faktory, bude pro vás oba jednodušší se rozhodnout, jestli se vám více hodí živá hudba a nebo DJ.


Živá hudba na svatbě


Pod pojmem živá hudba si můžeš představit kapelu, sólistu, duo a nebo třeba instrumentální kapelu. 

Mezi hlavní výhody živé hudby patří to, že působí osobnějším, často až honosnějším dojmem. Výborně jde ladit téměř k jakémukoliv stylu svatby, ať už půjde o klasickou českou veselku, luxusní svatbu ve stylu Velkého Gatsbyho a nebo rockový styl. Nakonec si třeba budete moci střihnout i karaoke, když k tomu bude oslava svatby směřovat.


Na druhou stranu, živá hudba vyjde často dráž, muzikanti potřebují delší pauzy, mají omezený repertoár a pokud se nedomluvíte s někým na základě reference, tak vám nemusí sednout ani interpretace známých skladeb.


Svatební DJ


Pod výrazem DJ si můžeš představit více variant, například profesionálního umělce, někoho, kdo pouze pouští připravený soubor hudby, a nebo kombinaci hudebníka s moderátorem a bavičem. Proto je vždy důležité se rovnou domlouvat, co vše od DJ očekáváte za služby a čím on sám disponuje. 


DJ poskytuje širší výběr repertoáru, je levnější a hraje interpretaci skladeb, které většinou neupravuje. Může hrát písničky na přání a potřebuje kratší pauzy. 


V případě, že si najmete DJe, může být složitější najít správný balanc, aby svatba nepůsobila jako diskotéka. Třeba starší generaci hostů nemusí úplně potěšit. A navodit romantickou atmosféru může být také trochu komplikovanější.


Pokud si stále nejsi jistá, zaměř se hlavně na osobní vkus a vzájemné sympatie. Také ti mohou pomoci reference od známých nebo svatebních koordinátorů

Tvá Lily