Právě probíhá VALENTÝNSKÁ SOUTĚŽ na našich sociálních sítích! Přidejte se i VY!

Cestovní doklady po svatbě: Co zařídit před svatební cestou?

Jsi nadšená, že jste si řekli své ano. Těšíš se, že se začneš představovat svým novým příjmením a v tom ti to na letišti dojde „A co doklady?” Změna příjmení a ustřihnutý roh občanského průkazu mohou najednou způsobit stres. Neboj se, mám pro tebe odpovědi, jak vše hladce vyřešit.


Cestovní pas je při cestě na líbánky jistota, ALE...​


Ať už cestujete s partnerem kamkoliv, vezmi si s sebou svůj pas. Cestovní pas má tu výhodu, že platí další tři měsíce po svatbě. Jediná nevýhoda je, že se všude (na letenky, víza, ubytování, atd.) musíš zapsat na své dívčí (rodné) jméno, aby vše souhlasilo v administrativě. Pokud plánuješ cestu až pár dní po svatbě, tak nezapomeň se zařizováním nových dokladů počkat. V momentě, kdy si zažádáš o nový pas, ten starý ztrácí automaticky platnost.


V případě, že by vaše svatební cesta měla být delší než tři měsíce, ujisti se, že máš dostatek času na zařízení si nového cestovního pasu. K žádosti budeš potřebovat nový, případně původní, občanský průkaz, a oddací list (POZOR! Na oddací list se může čekat i déle než týden po obřadu).


Pokud potřebuješ expresní vydání cestovního pasu, zajdi si na Ministerstvo vnitra. Tam ti mohou pas vydat do 24 hodin za poplatek 6 000 Kč a nebo do 5 dnů za 3 000 Kč. V případě, že nikam nespěcháš, tak ti standardně pas vydají na jakémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností do 30 dnů. O nový cestovní pas nemůžeš žádat před svatbou. Dobře se rozhodni, na které jméno chceš cestovat, protože pokud trváš na expresním vydání pasu, měla bys mít na stejné jméno také letenky, víza a ostatní dokumenty.


Na líbánky jen s občankou?​


V dnešní době je běžné cestovat po Evropské unii pouze s občanským průkazem. Avšak během svatebního obřadu ti oddávající ustřihne roh občanky (pokud ses rozhodla převzít ženichovo příjmení) a průkaz platí jen dalších 15 dní. Nabízí se tedy dvě možnosti:


  1. Pokud máš po svatbě pár dnů čas před odletem, zajdi si na Ministerstvo vnitra, vezmi si s sebou starý občanský průkaz a oddací list (POZOR! Na oddací list se může čekat i déle než týden po obřadu) a zažádej o expresní vydání nového občanského průkazu. Do 24 hodin ti vydají občanský průkaz za 1 000 Kč, do 5 dnů za 500 Kč. Pokud máš čas, do 30 dnů Ti nový pas vydají na jakémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností standardně zdarma. Pokud se rozhodneš cestovat s novým občanským průkazem, potřebuješ mít také všechny ostatní doklady na své nové příjmení, aby vše sedělo.

  2. Hned po svatbě cestuješ do zahraničí a nestíháš si nechat udělat nový občanský průkaz ani expresně? V tom případě je nejlepší verze, aby sis s sebou vzala cestovní pas a cestovala na své dívčí jméno. Tvůj pas platí další 3 měsíce od svatby. Jen nezapomeň, že musíš mít také všechny ostatní cestovní doklady na stejné, tedy dívčí, jméno.


O nový občanský průkaz nemůžeš zažádat ještě před svatbou, nemáš totiž oddací list. Pokud si tedy zařizuješ letenky, ubytování a cestovní pojištění ještě před svatbou, doporučuji ti cestovat ještě naposledy na své dívčí jméno s pasem. Všechny doklady by se měly shodovat. Je mi jasné, že ses těšila, jak se začneš všude představovat jako žena svého muže, ale nevěš hlavu, je to pouze na papíru a zbytek svého života budeš už paní… (doplň si :-) Ostatně ti to bude navždy připomínat i na cestách tvůj snubní prstýnek.


Doufám, že ti článek pomohl a že ti usnadní cestu na vysněné líbánky. Pokud ještě netušíš, kam vyrazit, mrkni na mé tipy na svatební cestu za přijatelné peníze.

Tvá Lily