33% SLEVA na všechny snubní prsteny! Ušetřete až 10 000 Kč z rozpočtu svatby.

Cestovní doklady po svatbě: Jak s nimi na líbánky?

Jsi nadšená, že jste si řekli své ano. Těšíš se, že se začneš představovat svým novým příjmením a v tom Ti to na letišti dojde: “A co doklady?" Změna příjmení a ustřihnutý roh občanského průkazu mohou najednou způsobit více stresu, než by bylo žádáno. Neboj se, mám pro Tebe odpovědi, jak vše hladce vyřešit.

 


1) Pas je sázka na jistotu, ALE ...Ať už cestuješ kamkoliv, vezmi si s sebou svůj pas. Cestovní pas má tu výhodu, že platí další tři měsíce po svatbě. Jediná nevýhoda je, že se všude (letenky, víza, ubytování, atd.) musíš zapsat na své dívčí jméno, aby vše sedělo. Pokud plánuješ cestu až pár dní po svatbě, tak hlavně nezapomeň se zařizováním nových dokladů počkat. V moment, kdy si zažádáš o nový pas, starý automaticky ztrácí platnost.


V případě, že by svatební cesta měla být delší než tři měsíce, ujisti se, že máš dostatek času na zařízení si nového cestovního pasu. K žádosti budeš potřebovat nový, případně původní, občanský průkaz, a oddací list (POZOR! Na oddací list se může čekat i déle než týden po obřadu).


Pokud potřebuješ expresní vydání cestovního pasu, zajdi si na Ministerstvo vnitra. Tam Ti mohou pas vydat do 24 hodin za poplatek 6 000 Kč a nebo do 5 dnů za 3 000 Kč. V případě, že nikam nespěcháš, tak Ti standardně pas vydají na jakémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností do 30 dnů. O nový cestovní pas nemůžeš žádat před svatbou. Dobře se rozhodni, na které jméno chceš cestovat, protože pokud trváš na expresním vydání pasu, měla bys mít na stejné jméno také letenky, víza a ostatní dokumenty.2) Na líbánky s občankou


V dnešní době je běžné cestovat po Evropské unii pouze s občanským průkazem. Avšak během svatebního obřadu Ti oddávající ustřihne roh občanky (pokud ses rozhodla převzít ženichovo příjmení) a průkaz platí pouze dalších 15 dní. Nabízí se tedy dvě možnosti:


Pokud máš po svatbě pár dnů čas před odletem, zajdi si na Ministerstvo vnitra, vezmi si s sebou starý občanský průkaz a oddací list (POZOR! Na oddací list se může čekat i déle než týden po obřadu) a zažádej o expresní vydání nového občanského průkazu. Do 24 hodin Ti vydají občanský průkaz za 1 000 Kč, do 5 dnů za 500 Kč. Pokud máš čas, do 30 dnů Ti nový pas vydají na jakémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností standardně zdarma. Pokud se rozhodneš cestovat s novým občanským průkazem, potřebuješ mít také všechny ostatní doklady na své nové příjmení, aby vše sedělo.


Hned po svatbě cestuješ do zahraničí a nestíháš si nechat udělat nový občanský průkaz ani expresně? V tom případě je nejlepší verze, aby sis s sebou vzala cestovní pas a cestovala na své dívčí jméno. Tvůj pas platí další 3 měsíce od svatby. Jen nezapomeň, že musíš mít také všechny ostatní cestovní doklady na stejné, tedy dívčí, jméno.


O nový občanský průkaz nemůžeš zažádat ještě před svatbou, nemáš totiž oddací list. Pokud si tedy zařizuješ letenky, ubytování a cestovní pojištění ještě před svatbou, doporučuji Ti cestovat ještě naposledy na své dívčí jméno s pasem. Všechny doklady by se měly shodovat. Je mi jasné, že ses těšila, jak se začneš všude představovat jako žena svého pana Božského, ale nevěs hlavu, je to pouze na papíru a zbytek svého života budete už jen svoji. ?


Doufám, že Ti můj článek pomohl a že Ti trošku usnadní cestu na vysněné líbánky. Pokud ještě netušíš, kam to bude, mrkni na mé tipy na luxusní svatební cestu za přijatelné peníze.


Tvá Lily